Egzaminy i certyfikaty – angielski

EGZAMINY MIĘDZYNARODOWE, CERTYFIKATY JĘZYKOWE

 – JAKIE WYBRAĆ?

W dzisiejszym świecie znajomość języków obcych jest nie tylko przydatna, a wręcz często niezbędna – zarówno w funkcjonowaniu zawodowym jak i społecznym. Dlatego spora część osób decyduje się na naukę języka obcego już nie tylko po to, by móc się komunikować z osobami z różnych części świata, ale także po to, by móc uczyć się bądź pracować za granicą. A do tego najczęściej niestety nie wystarczy własna ocena znajomości języka. 🙂 Większość szkół, uczelni oraz pracodawców wymaga potwierdzenia kwalifikacji językowych w postaci certyfikatu poświadczającego zdanie egzaminu na określonym poziomie.

Pomożemy Wam wybrać odpowiedni egzamin i pokażemy różnice między nimi.

Zaczynamy od egzaminów z języka angielskiego:

EGZAMINY CAMBRIDGE

Cambridge University (ESOL Examinations) (Camb ESOL) | ProZ.com

Certyfikaty University of Cambridge są rozpoznawalne i uznawane, szczególnie w Europie. Są pomocne przy wyjazdach związanych z pracą lub edukacją na Wyspach Brytyjskich.

FCE (First Certificate in English) – poziom B2 –

CAE (Certificate in Advanced English) – poziom C1 –

CPE (Certificate of Proficiency in English) – poziom C2

Egzaminy Cambridge można zdawać w ośrodkach egzaminacyjnych British Council w całej Polsce – https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/cambridge-english.

EGZAMINY ETS (Educational Testing Service)

Obraz może zawierać: prawdopodobnie tekst, który brzmi „ETS GLOBAL”

– TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – przydatny w karierze akademickiej

– TOEIC (Test of English for International Communication) – przydatny w kontaktach biznesowych

– GRE (Graduate Record Examination) – przydatny przy przyjęciu na studia wyższe w USA i Kanadzie

Egzaminy ETS można zdawać w ośrodkach egzaminacyjnych ETS w całej Polsce.

Więcej informacji – www.etsglobal.org.

IELTS (International English Language Testing System)

IELTS - Exam Preparation Course - Heritage English

Stworzony przez 3 instytucje: British Council, University of Cambridge ESOL Examinations oraz IDP Australia. Egzamin składa się z dwóch modułów: “Academic” (dla osób planujących studia w Wielkiej Brytanii) oraz “General Training” (dla osób zainteresowanych odbyciem stażu czy zdobyciem doświadczenia zawodowego itp.).

Egzamin IELTS można zdawać w ośrodkach egzaminacyjnych British Council w całej Polsce – https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/ielts.

TELC (The European Language Certificates)

Organizatorem egzaminów jest telc GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Testy są przeprowadzane z zakresu 10 języków europejskich: angielski, niemiecki, turecki, hiszpański, francuski, włoski, portugalski, rosyjski, polski i arabski. Certyfikat jest uznawany w całej Europie.

Egzamin TELC można zdawać w ośrodkach egzaminacyjnych w całej Polsce.

Więcej informacji – https://www.telc.net/en.html.

PTE General (Pearson Test of English)

PTE One to One Coaching – NeoMentor-PTE Test Vouchers and Mentoring

Do niedawna egzaminy te nosiły nazwę ‘London Tests of English’. Uznawane są na całym świecie przez uczelnie wyższe, pracodawców, a także krajowe władze oświatowe wielu państw jako potwierdzenie opanowania wymaganego standardu języka angielskiego. Zdanie egzaminu skutkuje otrzymaniem międzynarodowego certyfikatu od największej instytucji egzaminacyjnej w Wielkiej Brytanii – Edexcel współpracującej z Grupą Pearson – światową firmą edukacyjną, do której należą takie marki jak Longman, Penguin czy Financial Times.

Egzamin PTE można zdawać w ośrodkach egzaminacyjnych w całej Polsce – https://www.pearson.pl/egzaminy-pearson-english-assessment/.

Oczywiście egzaminów międzynarodowych jest dużo więcej, w zależności od tego, do czego potrzebny jest nam certyfikat. Do popularnych egzaminów biznesowych należą EGZAMINY LCCI IQ (London Chamber of Commerce & Industry, Interntional Qualifictions), wśród których możemy wybrać specjalizację, np. j. angielski dla biznesu, turystyki, bankowości czy przemysłu i handlu. Jeżeli zależy nam na potwierdzeniu znajomości języka angielskiego prawniczego, najlepszym wyborem będzie TOLES (Test of Legal English Skills) – prestiżowy egzamin uznawany przez większość międzynarodowych firm prawniczych. Warto przygotować się do takiego egzaminu, wybierając odpowiedni kurs bądź zajęcia indywidualne dopasowane do specyfiki egzaminu. Decydując się na rozpoczęcie nauk,i należy wybrać szkołę językową, która oferuje takie możliwości i zapewnia odpowiednio wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.

Zapraszamy na drugą część dotyczącą przydatnych egzaminów międzynarodowych – tym razem z języka niemieckiego! 🙂