Kurs języka angielskiego – indywidualny czy grupowy?

Nauka języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, jest niezwykle ważna. Bez tego trudno o zdobycie dobrej pracy czy odbycie podróży zagranicznej. Większość szkół działających obecnie na rynku oferuje grupowe kursy językowe. Czy można się dzięki nim dobrze nauczyć języka angielskiego? Może lepszym wyborem są lekcje indywidualne?

Indywidualne kursy języka angielskiego

Kursy indywidualne są na pewno droższe niż grupowe. Jednak wówczas lektor jest do dyspozycji tylko jednej osoby. Poziom nauczania dostosowany jest do jej wiedzy i umiejętności. W czasie takich lekcji można w praktyce przerobić więcej materiału niż pracując w większej grupie. Są też osoby, które po prostu lepiej czują się podczas nauki w kameralnej atmosferze.

Grupowe kursy języka angielskiego

Wiele osób preferuje jednak naukę w grupie. Można wówczas wymieniać się doświadczeniami z innymi uczestnikami kursu. Z czasem niekiedy rodzą się z tego przyjaźnie. Zajęcia grupowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią przebywać z innymi ludźmi. W końcu jednym z elementów tego typu zajęć są prace grupowe, dyskusje itd. Grupy powinny mieć przy tym nie więcej niż dziesięć osób. Wówczas lektor może poświęcić w czasie zajęć nieco czasu każdemu ich uczestnikowi.

Kursy indywidualne czy grupowe – zalety obu rozwiązań

Lekcje indywidualne mają niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim lektor skupia się wówczas tylko na jednej osobie. Uczestnik takiego kursu musi przez cały czas być skupiony na nauce. Po wykonaniu zadania nie czeka na innych i pracuje według swojego tempa. Tym samym zajęcia przebiegają w sposób sprawny i są dopasowane pod względem materiału do wiedzy i umiejętności danej osoby. Kursy indywidualne są polecane tym osobom, które nie do końca odnajdują się w pracy grupowej, bo rywalizacja działa na nich demotywująco czy są nieśmiałe. Zajęcia indywidualne pozwalają ponadto na dobieranie tematyki zajęć pod kątem zainteresowań i oczekiwań ucznia. Są pod tym względem bardziej elastyczne.

Jednak również i kursy grupowe mają sporo zalet. Zresztą wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością. Pracując w grupie, można cały czas pozostawać w kontakcie z innymi. Rozmowa w języku angielskim z drugą osobą zawsze jest dobrym pomysłem. W tym przypadku jest ona o tyle łatwiejsza, że rozmawiają ze sobą osoby równe sobie – kursanci, a nie kursant z lektorem. To zdecydowanie największy atut zajęć grupowych. Dodatkowo są osoby, które najlepiej czują się w otoczeniu innych i obecność sam na sam  z nauczycielem po prostu je peszy.