Najlepsze sposoby na naukę akcentu – czy zawsze można się go nauczyć perfekcyjnie?

Wiele osób, nawet spośród tych, które w bardzo dobrym stopniu opanowały język obcy, ma spore problemy z prawidłowym akcentem. Może to skutkować dużymi trudnościami z porozumiewaniem się z obcokrajowcami, szczególnie z native-speakerami. Czy możliwe jest, aby nauczyć się akcentu perfekcyjnie?

Prawidłowy akcent – dlaczego jest taki istotny?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest funkcjonować bez dobrej znajomości języków obcych. Są one dużym ułatwieniem zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Znajomość zasad teoretycznych to jednak za mało – ogromne znaczenie ma prawidłowa wymowa i akcent! Właściwa wymowa ułatwia komunikację, na przykład podczas pobytu za granicą, a także gwarantuje większe szanse kariery zawodowej. Prawidłowa wymowa zawsze robi duże wrażenie na pracodawcy i ułatwia uzyskanie pracy w korporacjach międzynarodowych! Jeśli opanujemy w dobrym stopniu wymowę słów w języku obcym, to poczujemy się bardziej pewni siebie i będziemy przekonani o swojej wartości, co pozytywnie przełoży się na kontakty zawodowe.

W jaki sposób można nauczyć się akcentu?

Nauka akcentu nie jest prosta i wymaga zazwyczaj długotrwałych ćwiczeń, a także dużej ilości kontaktu z językiem obcym, najlepiej w wykonaniu native-speakerów. Jeśli chcemy doskonale opanować wymowę, powinniśmy zadbać o to, aby jak najczęściej słuchać wybranego języka, np. oglądając lokalną telewizję lub filmy. Dzięki temu, zaczniemy stopniowo przybliżać sobie sposób, w jaki wypowiadane są dźwięki w danym języku. Im częściej będziemy mieć kontakt z obcym językiem, tym sprawniej będzie przebiegała nauka! Warto jednak pamiętać o tym, że niełatwo jest samodzielnie opanować język w perfekcyjnym stopniu, ponieważ znacznie trudniej jest samemu wychwycić popełniane błędy językowe. Dlatego nasza Szkoła stosuje zasadę, że od poziomu B grupy są zazwyczaj uczone przez zespół polski lektor i native-speaker. Doświadczony i kompetentny nauczyciel może zwrócić uwagę na ewentualne nieprawidłowości i sprawi, że nauka języka będzie bardziej efektywna

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na perfekcyjne opanowanie akcentu jest oczywiście dłuższy pobyt w kraju, w którym dany język jest językiem ojczystym. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Wtedy warto skorzystać z nauki języka obcego z native-speakerem. Naśladowanie jego wymowy zdecydowanie ułatwi opanowanie prawidłowego akcentu. Taki nauczyciel szybciej wychwyci nasze błędy w wymowie i będzie pracował nad ich wyeliminowaniem. Lekcje z native-speakerem to skuteczny sposób na naukę języka obcego! 

Perfekcyjne opanowanie akcentu jest możliwe! Wymaga to jednak dużej wytrwałości i ciężkiej pracy, ponieważ bardzo niewiele jest osób mających naturalny “słuch językowy”, którym przychodzi to nieco łatwiej…