Nauka języków online: Zoom

Dzisiaj kilka informacji o programie Zoomwww.zoom.us

Zdjęcie, na które kliknęliście, reprezentuje stronę tej właśnie platformy.  

Jest to obecnie bardzo popularny program do komunikacji, a także do nauczania online, dość stabilny, dopracowany i dający wiele możliwości. Nasza szkoła korzysta z niego intensywnie, równolegle z innymi platformami opisanymi w poprzednich blogach.

Jest to niezła platforma i sprawdza się w praktyce – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że obsługuje obecnie kilkadziesiąt milionów użytkowników na całym świecie. Jej zalety:

– Ma intuicyjny interfejs, bardzo łatwo rozpocząć pracę na tej platformie.

– Kursanci (partnerzy komunikacji) nie muszą zakładać osobnego konta. Podczas pierwszego logowania na otrzymany link na komputerze instaluje się samoistnie mały program.

– W przypadku smartfonów należy jednak zainstalować aplikację Zoom. Nie polecam jednak korzystania ze smartfonów do nauki języków online, ponieważ nie wykorzystują one całego potencjału programu.

Bezpłatna wersja obsługuje do 100 uczestników, zajęcia 1×1 nie mają ograniczeń czasowych, ale zajęcia grupowe tak – do 40 min. Chcąc kontynuować zajęcia trzeba zrobić krótką przerwę i zaprosić ponownie uczestników zajęć. Nie ma ograniczenia, jeżeli chodzi o liczbę spotkań.

– W programie jest możliwość pracy w podgrupach, w Breakout Rooms, ale trzeba je włączyć w preferencjach na swoim koncie. Nie ma miejsca w chmurze na materiały i nagrania, ale można nagrywać lokalnie.

– Jest udostępnianie ekranu z tablicą, narzędziami do zaznaczania, z podglądem ekranu – z ciekawą funkcją udostępniania wybranego fragmentu ekranu.

Zoom był krytykowany za brak odpowiednich zabezpieczeń, ale nowa wersja (wprowadzona w maju) została dopracowana pod tym względem.

Rada praktyczna – możemy mieć w Zoomie stały pokój spotkań, ale tam może czasami wejść gość z któregoś z poprzednich spotkań, który poznał wcześniej nasz link. Dlatego dobrym zabezpieczeniem przed takimi nieproszonymi gośćmi jest stosowanie za każdym razem innego linku – trochę dodatkowej pracy, ale jesteśmy bardziej bezpieczni.

Ogólnie program godny polecenia 🙂

Jacek Czownicki